Batum (Batumi)

Batum, Gürcistan’ın Özerk Cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Karadeniz kıyısındaki liman kentidir. Sarp Sınır Kapısı’ndan sadece 20 km mesafede.

Batum Hakkında Kısa kısa bilgi vermek gerekirse;

Gürcistan para birimi Lari, ( kısaltması GEL ) Türk Parasına göre değerli bulunduğum dönemde 1 TL = 0,77 GEL ‘e denk geliyordu.

Batum’un resmi dili Gürcücedir. Halkın az kısmı Türkçe ve İngilizce biliyor.

Batum ile Türkiye arasında 1 saatli bir fark var.

Batuma girerken herhangi bir pasaport veya vizeye ihtiyaç duyulmuyor. Sarp sınır kapısında 15 TL karşılığında alacağınız Giriş-Çıkış işlem formu yeterli oluyor.

Batum’a uçak ile gitmek isteyenler ister Trabzona giderek oradan Havaş araçlarına binerek Hopa ya gelebilirler veya direk Batum’a uçuş yaparak gelebilirler. Batum’a direk gelirseniz size biraz karışık gibi gelebilir çünkü hava alanına indiğiniz zaman sizi tekrar sınır kapısına geri getiriyorlar, oradan tekrar batuma geçiyorsunuz.

Batum küçük bir şehir olduğundan gezilecek yerlerini yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak kolayca görebilirsiniz. Şehir içi ulaşımlarda minibüs ile çok ucuza geliyor. Ortalama kısa mesafeler 0,40 lari en fazla verebileceğiniz ücret 1 lari. Bizim öğrenci akbilinden bile ucuz.

Batumdaki gezilecek yerlere gelecek olursa küçük bir şehir olmasına rağmen bana göre çok sayıda görülecek yer var.

Sahil kısmından başlarsak;

Ali ve Nino Heykeli; Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin, Azeri yazar Kurban Said’in, Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı heykel, Aşk Heykeli olarak da adlandırılıyor. Dönerek pozisyon değiştiren bir kadın ve bir erkekten oluşan, 7 metre yüksekliğindeki metal heykeller, birbirlerine doğru hareket ederek her 10 dakikada birleşiyor.

24

Alfabe Kulesi; Gürcüce, 2000 yıllık alfabesiyle yaşayan en eski dillerden birisi. Dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen, üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, 130 m. yüksekliğinde.

23

Ferris Wheel

Ferris Wheel, Ali Nino hemen yanı başındaki büyük dönme dolap, şehri yukarıdan görmek isteyenler için eğlenceli olabilir. 55 metre yüksekliğinde 250 kişi kapasiteli dönme dolap her bir turunu 10 dakika tamamlıyor.

3

Batum Limanı

Batum Limanı, Karadeniz ticaretinde önemli bir rol oynayan liman, sivri kulesiyle işletme binası dikkat çekici. Liman çevresinde bulunan bazı eski ve yeni eserler, Batum’da gezilecek yerlerin başında yer alıyor.

12

Virgin Mary Kilisesi

Virgin Mary Kilisesi (Cathedral Church of Virgin Mary), Batum’un katedrali sayılan kilise 19. yüzyılda inşa edilmiş oldukça görkemli ve güzel bir yapı. Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli kilisenin büyük renkli vitray camlarında, pek çok dini sahne sergilenmiş. Sovyet zamanlarda arşiv ve yüksek gerilim laboratuvarı olarak kullanılmış olan katedral, bugün Batum’un en büyük ana kilisesidir.

5 8

St Nickolas Church

St Nickolas Church, Piazza Meydanının hemen yakınındaki kilise, Batum en güzel binalarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu egemenliği döneminde inşaatı Yunanlılar tarafından başlatılmış. Osmanlı sultanı Kilsede çan olmaması şartıyla inşata izin vermiş. 1865 yılında başlanılan kilise inşatında kullanılan taşlar Trabzon’dan getirilmiş. Kilise 2012 yılında tamamen yenilenmiş.

15

Argo Cable Car

Argo Cable Car Batum Teleferik istasyonuna gelirsiniz. Bu istasyondan teleferiğe binince yaklaşık 6 dakika boyunca Batum manzarasını izleyerek Sputnik Tepesi’nin arkasındaki tepeye ulaşıyorsunuz. Üst istasyonda inince Batum’u çok yukarıdan, Sarpi yolunu ve Tiflis yolunu görecek kadar yukarıdan izleyebiliyorsunuz. Üst istasyonda kafe, restoran gibi tesisler bulunmakta.

2 61

Batumda şehir merkezi dışında kalan yerler biraz eski kalmış. Şehir merkezindeki büyük oteller ve eğlence yerleri rus döneminden kalma koca apartmalar dışında gerl kalan yerler biraz fakir kalmış. Genellikle iki katlı ve avlulu evler mevcut.

9 10 13 14 16 17 1811

Botanik Park

Botanik Park Dünya’nın en büyük 2. botanik Bahçesi olan Batum Botanik Garden, şehrin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan bahçe, 100 yıldan fazla geçme sahip 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçe tam bir oksijen deposu.

1  19 2021 22

Bonus

Haçapuri (Khachapuri)

Gürcistan’ın geleneksel yemeği olan peynirli  pide çeşidi.

Gürcistan’a özel Sulguni ve İmerulitan peynir karışımı var.  Tam ortasına yumurta sarısı konuluyor ve tereyağı eklenerek afiyetle yeniliyor.

Gürcistana gittiğiniz de ilk işiniz bundan yemek olsun.

img_3831

Leave a comment